مجله گردشگری

قدیمی ترین رستوران های دنیا

طبق تحقیقات انجام شده، در حدود ۶۰ درصد از رستوران ها در سال اول تاسیس و در حدود ۸۰ درصد در کمتر از پنج سال اولیه عمر خود شکست می خورند. حفظ کیفیت در طعم غذا و سرویس دهی، از مبناهای مهم محبوبیت رستوران ها به شمار می رود و درصد کمی از آن ها تا سالیان سال پایدار و پر طرفدار باقی می مانند.

تمامی رستوران های نام برده در ادامه مطلب صدها سال است که افتتاح شده اند و تاکنون به فعالیت خود ادامه می دهند. به غیر از مشتری های همیشگی که عاشق غذاخوردن در آن ها هستند، هر ساله گردشگران زیادی را از سر تا سر دنیا به خود جذب می کنند.

رتبه هفتم

نام رستوران: sobrino de botin

مکان: مادرید، اسپانیا

سبک غذا: سنتی اسپانیا

یکی از علل مشهور شدن این رستوران قدیمی، ثبت نام آن در کتاب رکورد های گینس به عنوان قدیمی ترین رستوران دنیا است.

رستوران های دیگری که در ادامه مطلب آمده اند، همگی قدمت بیشتری از این رستوران دارند. ولی به دو دلیل این رستوران به ثبت رسیده: دلیل اول آنکه این رستوران از ابتدا در ساختمان اولیه و اصلی خود که در آن افتتاح شده همچنان پایدار است و دلیل دوم مربوط به فضای داخلی رستوران می باشد که از قرن ۱۸ تغییر نکرده است.

در ابتدا نام اصلی رستوران casa botin  بوده که توسط یک آشپز فرانسوی به نام jean botin وهمسر اتریشی اش تاسیس شد. آشپز فرانسوی و همسرش فرزندی نداشتند، به همین علت رستوران پس از آن ها به برادرزاده همسرش رسید و نام آن به sobrino de botin  تغییر یافت. کلمه sobrino  در زبان اسپانیایی به معنای برادرزاده می باشد. این رستوران مورد علاقه بسیاری از نویسندگان بوده و نام آن در رمان های زیادی ذکر شده است.

رتبه ششم

نام رستوران: white horse tavern

مکان: نیوپرت، آمریکا

سبک غذا: آمریکایی

در ابتدا ساختمان رستوران در سال ۱۶۵۲ ساخه شد و در نهایت به William mayes در سال ۱۶۷۲ فروخته شده است. در همین زمان ساختمان گسترش پیدا کرد و به عنوان یک رستوران افتتاح شد. بسیاری از مردم بر این باورند که white horse tavern قدیمی ترین رستوران آمریکا است.

به دلیل بزرگ بودن ساختمان به عنوان دادگاه، سالن شهر و مکانی برای جلسات مجمع عمومی شهر، در طول تاریخ استفاده شده است. بعد از سال ها استفاده و بی توجهی، در سال ۱۹۵۴ با کمک مالی از طرف خانواده van beuren بازسازی و در سال ۱۹۵۷ دوباره با نام اولیه خود بازگشایی شد.

رتبه پنجم

نام رستوران: zur letzten instanz

مکان: برلین، آلمان

سبک غذا: آلمانی

این رستوران در نزدیکی دیوار تاریخی برلین قرار گرفته و به عنوان قدیمی ترین رستوران شهر به مشتریان خود خدمت می کند.

بنای این رستوران یکی از قدیمی ترین ساختمان های برلین به شمار می رود. پس از ویرانی های شدید در طی جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۶۳ بازسازی شد. فضای داخلی آن تغییر پیدا کرده و فقط سعی شده تا انعکاسی از فضای اصلی باشد. این رستوران مشهور میزبان افراد برجسته ای مانند: ناپلئون بناپارت، بتهوون و صدراعظم آلمان آنجلا مرکل بوده است.

رتبه چهارم

نام رستوران: la tour d’argent

مکان: پاریس، فرانسه

سبک غذا: فرانسوی

یکی از رستوران های گران به شمار می رود و افتخار میزبانی از شاه هنری چهارم را دارد.

البته که نمی توان ثابت کرد که این افتخار را دارد ولی افتخار میزبانی افراد مشهور دیگری همچون روزولت و چارلی چاپلین را دارد. همچنین الهام بخش شرکت معروف پیکسار برای ساخت انیمیشن راتاتویل در سال ۲۰۰۷ بوده است.

رتبه سوم

نام رستوران: honke owariya

مکان: کیوتو، ژاپن

سبک غذا: ژاپنی

این رستوران ابتدا یک قنادی بوده و پس از آنکه صاحبان اصلی آن توسط امپراطور احضار شدند، به کیوتو نقل مکان کردند. اوایل کیک های مشهور soba rice را ارائه می کردند، ولی پس از مدتی به جای این کیک های مشهور شروع به تولید سوپ soba کردند و از قنادی به رستوران تغییر یافت.

سوپ ها را با رشته هایی تهیه شده از گندم سیاه طبخ می کنند. این رستوران ادعا می کند که آب خالص کیوتو راز واقعی طعم به خصوص غذاهای این رستوران است.

رتبه دوم

نام رستوران: zum franziskaner

مکان: استکهلم، سوئد

سبک غذا: سنتی سوئد و آلمانی

قدیمی ترین رستوران در استکهلم است و پس از آنکه شاه اریک به راهبان این اجازه را داد تا در زمینه غذا و نوشیدنی بتوانند بپردازند، توسط راهبان آلمانی تاسیس شد. غذاهایی که این رستوران ارائه می دهد ترکیبی از سبک غذای آلمانی که مربوط به بنیان گذاران آن بوده و سبک آشپزی محلی اسکاندیناوی است. با اینکه این رستوران در ساختمان اولیه خود قرار ندارد ولی منو غذایی آن مربوط به حدود ۶۰۰ سال پیش تا به حال است و تغییر نکرده است.

رتبه اول

نام رستوران: st.peter stiftskeller

مکان: سالزبورگ، اتریش

سبک غذا: سنتی اتریش

این رستوران در میان دیوار های کلیسای st.peter قرار دارد و اعتقاد بر این است، که قدیمی ترین رستوران جهان و احتمالا قدیمی ترین در اروپا است.

اولین شاره به آن توسط محقق انگلیسی با نام Alcuin در سال ۸۰۳ و زمانی که به امپراطور و اسقف سالزبورگ خدمت می کرده شده است. با اینکه در بازسازی ها مقدار زیادی از فضای ساختمان رستوران عوض شده، ولی همچنان چندین سالن غذاخوری با سنگ های حکاکی شده باقی مانده است. یکی از این سالن ها هر شب محل برگزاری اجراهای شبانه موتزارت بوده است.

 

آرتا اطلس‌چی
نویسنده

دیدگاه شما چیست؟

بدون دیدگاه