مجله گردشگری

قوانین قطار

شرایط و ضوابط خرید اینترنتی بلیط قطار

 • تمامی اطلاعات مسافران شامل نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد و کد ملی بایستی به صورت کامل و صحیح وارد شوند. همچنین نباید اطلاعات تکراری یا مخفف وارد شوند. مسافرانی که اطلاعات بلیط آنان با کارت شناسایی مطابقت نداشته باشد، بدون بلیط تلقی خواهند شد و مسئولیت آن به عهده مسافر خواهد بود.

 • در صورتی که اطلاعات بلیط با اطلاعات کارت شناسایی مسافر تطابق ندارد و مسافر بخواهد آن را اصلاح نماید، بایستی بلیط را استرداد نموده و بلیط جدید خریداری نماید.

 • برای خرید بلیط اتباع خارجی بایستی نام ، نام خانوادگي، تاریخ تولد و شماره‌ی گذرنامه وارد شود. اتباع خارجی بايستی گذرنامه‌ی معتبر داشته باشند. همچنین آن دسته از اتباع افغانستان كه گذرنامه ندارند، بايد برگه‌ی تردد (مرخصي) با 10 الی 15 روز اعتبار به همراه داشته باشند. فرزندان اتباع افغانستان در صورتی كه سن كمتر از 10 سال داشته باشند، مي‌توانند به همراه والدين و با برگه‌ی تردد آنها سفركنند اما برای سنين بالای 10سال بايد برگه‌ی تردد جداگانه داشته باشند.

 • در صورتی که مسافر بخواهد بلیط دو قطار متوالی را تهیه کند، باید حداقل ۳ ساعت بین زمان رسیدن قطار اول به مقصد و حرکت قطار دوم فاصله در نظر بگیرد. در غیر این صورت مسئولیت کنسل شدن بلیط دوم با مسافر است و شامل قوانین پرداخت خسارت نخواهد شد. همچنین در صورتی که مسافر بخواهد از وسیله نقلیه دیگری برای ادامه مسیر بعد از قطار استفاده نماید بایستی فاصله زمانی 4 ساعت از زمان رسیدن به مقصد و حرکت وسیله نقلیه دوم رعایت نماید.

 • پذيرايی در برخي قطارهای ويژه، اختياری و با درخواست مسافر هنگام تهيه‌ی بلیط انجام می شود و هزینه‌ی آن به بهای بلیط اضافه می‌گردد. مسافر می‌تواند تنها تا 24 ساعت قبل از حركت، ‌رزرو بلیط با امكان خريد غذا را انجام دهد.

 • تمام مسافران قطار از لحظه‌ی ورود به ايستگاه مبداء تا خروج از ايستگاه مقصد در برابر حوادث بیمه هستند. بيمه‌ی حوادث مسافری شامل جبران هزينه‌های پزشكي و همچنين جبران نقص عضو يا فوت ناشی از حوادثی مانند آتش سوزی، تصادف، انفجار، خارج شدن قطار از ريل، مانور، سنگ‌پرانی و ساير حوادث احتمالی می‌شود.

 • حضور در ایستگاه یک ساعت قبل از حرکت قطار الزامی است. همچنین ده دقیقه مانده به حركت، تمام درهای قطار بسته خواهد شد و بعد از بسته‌ شدن درها برای جلوگیری از خطرات احتمالی، سوارشدن به قطار امكان‌پذیر نیست.

چاپ بلیط

 • طبق قوانین راه آهن جمهوری اسلامی ایران، مسافر ملزم است برای سوار شدن به قطار بلیط چاپ‌شده را ارائه کند. در صورت وارد شدن خسارت به قطار، پرداخت خسارت فقط به دارندگان نسخه‌ی چاپی بلیط امکان‌ پذیر است.

 • چاپ بلیط در کلیه‌ی ایستگاه‌های دارای فروش بلیط و مراکز فروش سطح شهر با پرداخت ۱۰.۰۰۰ ریال برای هر برگ امکان‌پذیر است .

 • در صورتی که مسافر به اینترنت دسترسی نداشته باشد، در صورت مفقودی بلیط می تواند در زمان اداری به ايستگاه‌های راه‌آهن که سيستم آنلاين فروش بلیط دارند، مراجعه کند و دوباره بلیط را دريافت کند. همچنین به شرط حضور به‌موقع (حداكثر ۴۵ دقيقه مانده به حركت) در ايستگاه‌های راه آهن كه سيستم فروش بلیط آنلاين دارند و در وقت اداری، بلیط المثنی طبق آيين‌نامه‌ی مربوط صادر می شود. بلیط مفقودی بايد از طريق شبكه‌ رايانه‌ای صادر شده و استرداد نشده باشد. صدور بلیط المثنی با ۵ درصد قيمت كل بلیط، انجام می شود و در صورت مفقود شدن آن، بلیط المثنی ديگری صادر نخواهد شد. درحال حاضر بلیط المثنی از طريق سيستم استرداد نمی شود. (استرداد بلیط المثنی فقط به شرط ارائه‌ی بلیط اصلی و بلیط المثنی به صورت همزمان در ايستگاه‌های آنلاين و كليه‌ی نمايندگیهای فروش و با هماهنگی مركز يكپارچه فروش بلیط قطار انجام مي‌شود).

 • در حال حاضر فقط مسافران قطارهای زندگی، سبز و سيمرغ شرکت رجا در ایستگا‌هه‌ای راه‌آهن تهران و مشهد می‌توانند بدون چاپ بلیط و با ارائه‌ی کارت شناسایی معتبر با قطار سفر کنند.

سهمیه‌های قطار

برای مسافران قطار سهمیه‌ها و تعرفه‌های متفاوتی در نظر گرفته شده است که در صورت استفاده‌ی نادرست از آنها بلیط صادرشده بایستی مسترد ‌شود و هزینه‌ی جریمه‌ی آن به عهده‌ی خود مسافر خواهد بود. سهمیه ها و تعرفه های تعریف شده به شرح زیر می باشد:

 • سهمیه عادی: قابل دسترس برای کلیه مسافرین اعم از زن ، مرد و خانواده می باشد.

 • سهمیه ویژه خواهران: این سهمیه ویژه‌ی خانم‌هایی است که تنها مسافرت می‌کنند. همچنین مسافران می توانند برای فرزندان پسرِ کمتر از 6 سال از این سهمیه استفاده نمایند.

 • سهمیه ویژه برادران: ویژه‌ی آقایانی که تنها مسافرت می‌کنند.

 • سهمیه خودرو: این سهمیه برای مسافرانی تعریف شده که می‌خواهند خودروی خود را با قطار حمل کنند.

 • سهمیه گروهی: برای مسافران با تعداد بالاتر از 18 نفر تعریف شده است و تمام قوانین بلیط های انفرادی برای آنها صدق می کنند. این سهمیه در زمان های اوج مسافرت قابل استفاده نخواهد بود.

تعرفه‌های بهای بلیط قطار

 • تعرفه بزرگسال: سن مسافر برای تنها سفر کردن حداقل باید 12 سال تمام باشد. همچنین بلیط شخصی که در تاریخ شروع سفر بیش از 12 سال سن داشته باشد، تمام بها حساب می‌شود.

 • تعرفه کودک: بلیط کودکان بین 2 تا 12 سال نیم‌ بهاست.

 • تعرفه نوزاد: قیمت بلیط نوزادان تا 2 سالگی، معادل 10درصد از بهای کل بلیط (معادل بهای بیمه‌ی مسافر) است. همچنین در این شرایط صندلی به نوزاد تعلق نمی‌گیرد. در صورتی که مسافر بخواهد برای نوزاد خود صندلی بگیرد، بلیط نوزاد نیم‌ بها محاسبه می‌شود.

 • تعرفه جانبازان و خانواده‌های شهدا: بهای بلیط جانبازان و خانواده‌هاي شاهد نیم‌بهاست و در حال حاضر تنها از طریق مراکز فروش حضوری با ارائه‌ي اصل كارت شناسايي معتبر بنياد شهید صادر می شود. همچنین به آزادگانی که جانباز نیز باشند و درصد جانبازی قید شده در کارتشان بالاتر از 25 درصد باشد نیز بلیط نیم بها تعلق می‌گیرد. در صورت استفاده از سهمیه های شاهد و یا جانباز همراه داشتن کارت ایشان ( معتبر ) در هنگام صدور بلیط به صورت حضوری و نیزسوار شدن به قطار الزامی است .در صورتي كه جانباز نتواند به تنهايي سفركند و طبق تشخيص بنياد جانبازان، حضور يك نفر همراه با مسافر جانباز الزامي باشد، با ارائه معرفی نامه از بنياد، بلیط فرد همراه نيز نيم‌بها صادر مي‌شود.

 • تعرفه کسر کوپه: هنگام خرید کوپه دربست، بهای تمام‌شده‌ی صندلی‌های خالی با کسر هزینه‌ی خدمات ایستگاهی و پذیرایی از بهای تعرفه بزرگسال محاسبه می شود و با عنوان تعرفه کسر کوپه صادر می شود.

کوپه‌ی دربست

 • برای دربست کردن کوپه بایستی هنگام انتخاب مسیر و جستجو تیک کوپه دربست را انتخاب شود و فرآیند خرید تکمیل گردد.

 • هنگام دربست کردن کوپه درصورتی كه تعداد مسافران كمتر از تعداد صندلي‌هاي كوپه باشد، بایستی پس از انتخاب گزینه‌ی دربست‌کردن کوپه تعداد واقعي مسافران بزرگسال و کودک را در قسمت مربوطه وارد کنید. بهای تمام‌شده‌ی صندلی‌های خالی با کسر هزینه‌ی خدمات ایستگاهی و پذیرایی به صورت خودکار محاسبه می شود.

 • در قطارهای سالنی امکان انتخاب گزینه کوپه‌‌ی دربست وجود ندارد.

 • در کوپه‌ی دربست بلیط نوزادان زیر 2 سال به دلیل رزرو صندلی، نیم‌بها محاسبه می‌شود.

 • مسافر می‌تواند بعد از دربست‌کردن کوپه فقط یک نفر مسافر اضافی را بدون بلیط با این شرایط به همراه خود به قطار ببرد:

  1. حق درخواست جا خارج از همان کوپه وجود ندارد.

  2. قبض این مسافر مطابق استحقاق او توسط رئیس قطار صادر می‌شود.

حمل خودرو

 • مسافران می‌توانند بلیط این واگن‌ها را با روشی مشابه بلیط قطارهای مسافری از طریق شبكه‌ی رایانه‌ای فروش بلیط تهیه کنند.

 • اطلاعات مورد نياز حمل خودرو با قطار شامل تاريخ و ساعت حركت، شرايط تحويل خودرو و... برروی برگه بلیط درج می‌شود.

 • درصورت مفقود شدن بلیط حمل خودرو طبق مقررات، بلیط‌المثنی صادر می شود.

 • برای دريافت خسارت تاخیر، متقاضيان بایستی به همراه اصل لاشه‌ی بلیط و كارت شناسايي معتبر با مراجعه به يكي از مراکز فروش بلیط قطار نسبت به دريافت خسارت اقدام كنند.

 • هنگام تهیه‌ی بلیط برای مسیرهای بلند (مانند مشهد ـ اهواز) برای تاخیرهای احتمالی، تخلیه‌ی واگن و بارگیری مجدد آن در ایستگاه واسط (تهران) بایستی زمان اضافه را پیش‌بینی شود.

اقداماتی که باید در مقصد انجام شود به شرح زیر است:

خودرو برای اعزام از مبداء حركت از 8 صبح تا حداكثر 3 ساعت مانده به حركت قطار پذیرش می‌شود.ارائه‌ی اوراق شناسايي مالک، سند و كارت مالكيت خودرو، هنگام تحويل دادن و تحويل گرفتن آن الزامی است. حق بيمه‌ی خودرو برمبنایی درصدی از ارزش خودرو به صورت جداگانه محاسبه و در زمان پذيرش خودرو دريافت خواهد شد.

پذيرش خودروهای خاموش، معيوب و تصادفی امكان‌ پذير نیست و فقط خودروهای روشن پذيرفته مي‌شوند. بری ارسال خودروهای سازمان‌ها داشتن معرفی از سازمان الزامی است. براي خودروهای «صفركيلومتر» كه هنوز شماره نشده‌اند، شش رقم آخر شماره شاسی به جای شماره پلاک درج می شود. همچنين ارائه‌ی برگه‌ی فروش، هنگام تحويل خودرو الزامی است.

برای خودروهای گذر موقت و عبوری، صدور بلیط (با شماره پلاك گذر موقت)، فقط تا قبل از به اتمام رسيدن زمان مجوز عبور، مجاز است.

خودرو هنگام تحویل به انبار باید دارای موجودی بنزین مطابق با حداكثر یک چهارم ظرفیت باک خودرو باشد.

برای رعایت ایمنی خودروها، سر باتری در مبداء جدا و در مقصد مجدداً نصب می‌شود.

امكان حمل خودرو با ارتفاع بيش از 158سانتی متر و همچنين عرض بيش از 180سانتی متر (اكسل پهن) با واگن حمل خودرو وجود ندارد و رعايت اين بند در هنگام خريد بلیط حمل خودرو كاملاً ضروری است.

از پذيرش هرگونه وسایل و لوازم اضافی (غير از جک و زاپاس) در داخل خودرو خودداری مي‌شود و هيچگونه ادعايی در اين خصوص در هنگام تحويل خودرو به مالک پذيرفته نمی شود.

برای تحويل خودرو ارائه‌ی كارت شناسايی معتبر شخص معرفی شده در بارنامه‌ی حمل خودرو كه در مبداء تكميل شده، الزامی است و از تحويل خودرو به افراد غير و بدون مدارك مثبته خودداری خواهد شد. در صورت تاخیر در تحويل خودرو در مقصد پس از 24 ساعت تاخیر در تحويل خودرو، 50درصد كرايه برگشت داده می شود و در صورت عدم تحويل خودرو در مقصد 100 درصد كرايه برگشت داده می شود.

مسافر بایستی به محض اطلاع از ورود خودرو به مقصد، نسبت به ترخيص و تحويل خودرو با در دست داشتن مدارک مثبته (كارت ماشين، كارت شناسايي معتبر) اقدام کند، در غير اين صورت بعد از24 ساعت اوليه تا 6 روز، روزانه 15000ريال و از روز هفتم به بعد روزانه 30000ريال بابت حق توقف و هزينه‌ی انبارداری محاسبه و دريافت خواهد شد.

استرداد بلیط قطار

 1. طبق قوانین شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، بلیط قطارهای مسافری دركلیه‌ی مراكز فروش بلیط (در ساعات كاری نمایندگی‌های فروش) با ارائه‌ی كارت شناسایی معتبر از جمله: (كارت ملی ـ شناسنامه ـ پاسپورت ـ گواهینامه) قابل استرداد می باشد.

 2. باز پرداخت خسارت به بلیط‌هایی که مشمول دریافت خسارت شده‌اند، صرفا به صورت حضوری در محل آژانس و با ارائه‌ی کارت ملی مسافران و نسخه‌ی چاپی بلیط امکان‌پذیر است.

 3. استرداد بلیط پس از حركت قطار امكان‌پذیر نیست.

 4. مسافر می‌تواند تا 60 دقیقه قبل از حرکت قطار، بلیط یا بلیط‌های خریداری شده را به صورت آنلاین استرداد کند. برای استرداد بلیط پس از زمان ذکر شده، مسافر بایستی با ارائه‌ی بلیط چاپی و کارت شناسایی به صورت حضوری به یکی از مراکز فروش قطار مراجعه کند.

 5. با توجه به اینکه ساعت ثبت درخواست استرداد قطار برای بلیط های خریداری شده ساعت ثبت استرداد در شرکت ریلی مربوطه محاسبه می‌شود، برای اطمینان از ثبت به موقع درخواست مسافر بایستی 10 دقیقه زودتر از زمان اعلام‌شده در قوانین را در نظر بگیرید. در غیر این صورت، مسئولیت تاخیر در ثبت درخواست و افزایش جریمه‌ی کنسلی بر عهده‌ی مسافر است.

 6. پس از ثبت درخواست استرداد و دریافت پیامک استرداد بلیط، وجه بلیط با کسر جریمه طبق جدول قوانین کنسلی، با توجه به درخواست مسافر به اعتبار حساب یا حساب بانکی که هنگام خرید استفاده شده است برگشت داده می شود. پس از نهایی شدن فرآیند استرداد، امکان خرید مجدد بلیط استرداد شده وجود ندارد.

 7. میزان جریمه تعلق گرفته به مسافر بر اساس قوانین شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و جدول قوانین کنسلی بلیط قطار انجام می شود.

جدول قوانین کنسلی بلیط قطار

زمان کنسل کردن بلیط از زمان صدور تا ساعت ۱۲ ظهر روز قبل از حرکت از ۱۲ ظهر روز قبل از حرکت تا ۳ ساعت قبل از حرکت قطار از ۳ ساعت قبل از حرکت قطار پس از حرکت قطار
میزان جریمه ٪۱۰ ٪۳۰ ٪۵۰ ٪۱۰


بار همراه مسافر

 • هر مسافر می تواند وسایل ضروري سفر خود را همراه ببرد به شرط آن‌كه حجم آن از ابعاد 75 سانتی متر و وزن 30 كيلوگرم تجاوز نكند. به عنوان مثال مسافر می تواند كيف دستی و بسته‌ و جامه‌دان‌های كوچک محتوی لوازم شخصی، صندلی چرخ دار بيمار، كالسكه‌ی بچه، قفس كوچك پرندگان ريز جثه حداكثر در ابعاد 40 سانتی متر را به همراه داشته باشد. وسایل همراه مسافر نبايد موجب خطر يا مشكلي برای مسافران ديگر يا آسيب رساندن به قطار شود. همراه داشتن موادمحترقه، آتش‌زا، بيماری زا، بدبو، مايعات روغنی و لبنی، قاچاق، سمی، شكستنی و... ممنوع است و مأموران ايستگاه مانع همراه بردن اين‌گونه بارها به داخل قطار توسط مسافر خواهند شد.

 • به هر دليلی بار شما بيش ازحد متعارف باشد، لازم است بار مازاد خود را به باجه‌ی توشه در ايستگاه تحويل دهيد. ساكنان تهران می توانند برای حمل بار با شماره تلفن 2-55663350 تماس بگيرند. ساعت کاری انبار توشه همه روزه از ساعت 8 تا 18 است. در صورت تحويل به‌موقع به باجه‌ی توشه، بار شما توسط واگن‌های مخصوص حمل بار در اولين زمان ممكن به مقصد ارسال میشوند.

اشیاء گم‌شده

 • درطول زمان مسافرت با قطار مسئولیت حفظ ونگهداری وسایل و بار همراه به عهده‌ی خود مسافران است.

 • در صورت یافتن وسایل به‌جامانده از دیگران در قطار، آن را به رئیس قطار یا سرمهماندار تحویل دهید.

 • فهرست اشیاء پیدا شده‌ی مسافران در دفتر نمایندگی شرکت در ایستگاه مقصد وجود دارد.

پرداخت خسارت

پرداخت خسارت، تا يک ‌ماه پس از تاريخ حركت با ارائه‌ی بلیط، اصل شناسنامه يا كارت شناسايی معتبر به همراه يك برگ كپی آن در كليه‌ی مراكز فروش بلیط امكان‌ پذير است و شامل این موارد می‌شود:

 • تاخیر حركت قطار از مبداء: 

  تاخیر در شروع حركت قطارهايی كه مسافران آن از باجه كنترل بلیط عبور و در سكو يا داخل قطار قرار گرفته‌اند جزو تاخیر نهايي آنها در مقصد محاسبه و مورد ملاک برای پرداخت خسارت قرار مي‌گيرد.

 • تاخیر بيش از حد مقرر قطار اكسپرس يا سريع‌السیر در رسيدن به مقصد: 

  اگر تاخیر ناشي از حوادث طبيعي نباشد و ناشي از قصور راه‌آهن يا شركتی كه حمل مسافر را بعهده دارد باشد در صورت تاخیر بيش از حد مجاز (طبق جدول مندرج در همين سايت) به مسافر 50 درصد بهاي بلیط، بعد از كسر خدمات (خدمات ايستگاهي و پذيرايی) حداكثر تا يک ماه پس از تاريخ حركت پرداخت می شود. ضمناً در صورت گذشتن از وعده غذايی (صبحانه: 8صبح، نهار: 13ظهر، شام: 8شب) يک وعده پذيرايی رايگان نيز انجام می شود.

 • تاخیر قطار كه منجر به جا ماندن مسافر از قطار بعدی شود: 

  در صورت تاخیر بيش از زمان معين كه منجر به جاماندن مسافر از قطار بعدي شود، چنانچه فاصله‌ی بين ورود قطار قبلی و حركت قطار بعدی بيش از 3 ساعت باشد و همچنين هر دو بلیط به نام مسافر باشد، وجه كامل بلیط قطار بعدی پرداخت يا مسافر با قطارهای بعدی اعزام می شود. در صورت اعزام با قطار درجه‌ی‌ پايين‌تر مابه التفاوت بلیط به مسافر پرداخت می شود و در صورت اعزام با قطار درجه‌‌ی بالاتر، مابه‌التفاوت از وی دريافت نمی شود.

 • تاخیر قطار و جاماندن مسافر از ساير وسایل (كشتی، هواپيما و اتوبوس): 

  چنانچه تاخیر بيش از 3ساعت بوده و ناشی از حوادث طبيعی نباشد و طبق برنامه فاصله بين رسيدن قطار و حركت وسيله‌ی بعدی، بيش از 4 ساعت بوده و هر دو بلیط به نام مسافر باشد، با ارائه‌ی مدرک لازم به مديريت بازاريابی و فروش شركت رجا، اقدام لازم برای پرداخت خسارت استرداد بلیط و ساير وسایل مسافرتی انجام مي‌شود.

 • انصراف مسافر قبل از شروع سفر به علت تاخیر حركت قطار در مبادی حركت: 

  در صورت تایید تاخیر بيش از يک ساعت و اطلاع‌رسانی به مسافران با شرط باز بودن باجه فروش بلیط ايستگاه و عدم استفاده شدن بلیط تا قبل از حركت قطار، وجه كامل بلیط در همان‌روز و در ايستگاه مبداء پرداخت می شود.

 • لغو برنامه‌ی حركت قطار: 

  وجه كامل بلیط، تا يک ماه پس از تاريخ حركت در كليه‌ مراكز فروش به مسافر پرداخت مي‌شود يا می تواند با اولويت، بلیط برای قطارهای بعدی تهيه كند.

 • لغو برنامه رفت قطار برای دارندگان بلیط رفت و برگشت: 

  چنانچه بلیط رفت و برگشت يكسان و همنام باشد، وجه كامل بلیط رفت حداكثر تا يک ماه پس از تاريخ حركت در كليه مراكز فروش به مسافر پرداخت می شود و يا در صدور بلیط قطارهای بعدی اولويت خواهد داشت. در صورت تمايل مسافر، وجه كامل بلیط برگشت نيز پرداخت مي‌شود. حداكثر زمان استرداد بلیط برگشت 3 ساعت قبل از حركت قطار می باشد.

 • لغو حركت قطار در حين سفر و بازگشت مسافران به ايستگاه مبداء: 

  چنانچه بلیط به نام مسافر باشد، وجه كامل آن حداكثر تا يک ماه پس از تاريخ حركت در كليه مراكز فروش پرداخت می شود.

 • لغو حركت قطار در حين سفر و اعزام مسافران به مقصد با ساير وسایل نقليه: 

  چنانچه توقف ناشی از حوادث طبيعی نبوده و رسيدن مسافران به مقصد با تاخیری بيش از زمان معين انجام شود، 50درصد بهای بلیط بعد از كسر خدمات (هزينه پذيرايی و خدمات ايستگاهی) حداكثر تا يک ماه پس از تاريخ حركت پرداخت می شود.

 • از كار افتادن كامل تهويه: 

  در صورتی كه بلیط به نام مسافر باشد، 50 درصد بهای بلیط بعد از كسر خدمات هزينه پذيرايی و خدمات ايستگاهی به مسافر حداكثر تا يک ماه پس از تاريخ حركت تحت شرايطی پرداخت مي‌شود.

 • تغيير اجباری جای مسافر به دليل انفصال واگن در ميان راه: 

  در صورتی كه بلیط به نام مسافر باشد، چنانچه به كوپه‌ای با درجه مشابه مندرج در بلیط انتقال يابد 50 درصد بهاي بلیط بعد از كسر خدمات هزينه پذيرايی و خدمات ايستگاهی و در صورت انتقال به كوپه‌ای با درجه پايين‌تر يا رستوران و غيره، 100درصد بهای پايه بلیط پس از كسر خدمات هزينه پذيرايی و خدمات ايستگاهی به مسافر حداكثر تا یک ماه پس از تاريخ حركت پرداخت می شود.

رضا
نویسنده

دیدگاه شما چیست؟

بدون دیدگاه