مجله گردشگری

نکاتی مهم برای طبیعت گردی

اکوتوریسم یا بوم گردشگری یا طبیعت‌گردی، گونه‌ای از گردشگری است که در آن گردشگران برای دیدار از مناطق طبیعی نامسکون و دست‌نخوردهٔ جهان سفر می‌کنند و به تماشای گیاهان و پرندگان و ماهی‌ها و دیگر جانوران می‌پردازند که البته امکان اقامت در مهمانسراها یا اقامتگاه‌های بوم کردی نیز وجود دارد.

البته در اکوتوریسم صرفاً دیدار مطرح نیست بلکه آموزش محیط زیست و نفع‌رسانی به جوامع محلی و غیره ضروری و واجب است. به این‌گونه از گردشگران که به دیدار از بوم سامانه و طبیعت زنده می‌پردازند، نام اکوتوریسم یا بوم گردشگر داده شده‌است. بسیاری از کشورها بخش هنگفتی از درآمد خود را از بوم گردشگران خارجی تأمین می‌کنند.

برای سفرهای خاصی مثل طبیعت گردی، توجه داشته باشید که در انتخاب وسایل مورد نیاز سفر سلیقه شما، هدف، شرایط آب و هوا مقصد، طول سفر، سن و جنسیت شما، نوع سفر، وسیله حمل و نقل، وسایلی که باعث آرامش بیشتر شما در سفر می‌شوند و شرایط اجتماعی و فرهنگی جامعه میزبان همگی روی محتویات کوله شما تاثیر می‌گذارند.

 • سبک بار سفر کنید:

اولین و مهمترین توصیه سبک بودن کوله سفر شما است. پر واضح است، هرچه سبک‌تر سفر کنید، انرژی کمتری در حمل و نقل مصرف خواهید کرد، دوم اینکه، باعث می‌شود، بتوانید از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. سوم اینکه، بار کردن و همراه داشتن وسایل کمتر و غیر ضروری حس خود کم بینی و ضعف اقتصادی جامعه میزبان را کمتر تحریک می‌کند.

 • لباس ساده و مناسب بر تن کنید:

لباس‌های ساده، زود خشک شو، آستین بلند و به رنگ‌های متداول در طبیعت به تن کنید. ساده بودن بهترین راه برای ارتباط با مردم محلی می‌باشد.
لباس‌هایتان را مناسب فصلی که در آن سفر می‌کنید، انتخاب کنید. جوراب اضافی همیشه همراه خود داشته باشید. با این وجود، لباس زیاد با خود حمل نکنید.

 • با خرید به اقتصاد مردم محلی کمک کنید:

با گذاشتن فضای خالی در کوله‌تان و خرید از مردم محلی در هنگام برگشت، برای دوستان خود هدیه تهیه کنید تا هم از اقتصاد محلی حمایت کرده هم خاطره سفر را از یاد نبرید.

 • در مورد مقصدتان مطالعه کنید:

نکته بسیار مهم دیگر این است که مطالعات خود را درباره هدف و مقصد، قبل از شروع سفر، کامل کنید. نکات مهم را یادداشت کرده و همراه خود داشته باشید. تلاش کنید به روزترین اطلاعات را بدست آورید.
برای یاد گرفتن عبارات کاربردی مردم محلی چون؛ دورود و سلام، تشکر، خداحافظی و ... از کتاب‌های مرتبط در این خصوص استفاده کنید.

 • نظم در بسته بندی وسایل سفر:

از روکش و ملحفه سبک استفاده کنید. یک کیسه پارچه‌ی برای جدا کردن لباس‌های تمیزو کثیف خود در کوله بگذارید.

 • بهره گیری از الکتریسیته:

باتری‌های قابل شارژ در صورت داشتن وسایل الکتریکی همراه داشته باشید. در صورت نیاز و ضرورت استفاده از الکتریسیته در مقصد، تلاش کنید حداقل بهره برداری را داشته باشید.

 • نکات بهداشتی را رعایت نمایید:

حتما، مواد دفع کننده حشرات، ضد آفتاب تهیه شده از مواد طبیعی، کیف کمک‌های اولیه، عینک آفتابی، لیوان، چاقوی جیبی چند کاره که معمولا به همراه قاشق و چنگال است، مسواک، چراغ قوه، کلاه آفتابی، و ژل ضدعفونی کننده برای استفاده بعد از دستشویی همراه داشته باشید.
در صورت عدم وجود آب تصفیه شده بخصوص در مناطقی که مالاریا شایع است، یک کتری برقی کوچک همراه داشته باشید. (البته هر آبی را مصرف نکنید و به اعلائم هشدار دهنده توجه کنید)

 • گوشتان را به صدای طبیعت بسپارید:

به جای برداشتن دستگاه‌های صوتی پخش کننده و استفاده از هدفون به صدا‌های دلنشین طبیعتی که از آن دیدن می‌کنید، گوش کنید و تلاش کنید با مردم محلی حرف بزنید.

 • به مردم محلی هدیه بدهید:

چنانچه آشنایانی در مقصد دارید و یا قرار است راهنمای محلی استخدام کنید، بهتر است برای آن‌ها عکس و یا هدیه کوچکی از محل زندگی خود ببرید.

 • یادداشت فراموش نشود:

همیشه یک مداد و دفتر یادداشت کوچک به جای لپ تاپ و... همراه داشته باشید.

 • منظم باشید:

یک ساعت ارزان و زنگ دار به همراه داشته باشید تا به موقع بیدار شده و سر قرار‌های خود حاضر شوید.

 • مراقب مدارک خود باشید:

فتوکپی از مدارک سفر خود به همراه داشته باشید تا در صورت مفقود شدن اصل آن‌ها این مدارک بتوانند به شما کمک کنند.

 • به فکر محیط زیست و طبیعت باشیم:

توجه کنید که فضای کافی برای برگرداندن زباله‌های خود به خصوص پلاستیک‌ها و باتری‌ها داشته باشید، زیرا مناطق اکوتوریستی معمولا جایی برای بازیافت این مواد ندارند.

 • کوله را خودتان حمل کنید:

نکته آخر اینکه بهتر است کوله خود را خودتان حمل کنید و استفاده از مردم محلی برای این کار پسندیده نیست.

رضا
نویسنده

دیدگاه شما چیست؟

بدون دیدگاه